Dell Inspiron 15 3511 Carbon Black Laptop 15.6 FHD WVA, 11th Generation Core i7-1165G7 W/ Intel Iris Xe Graphics, 8GB DDR4, 512GB PCIE NVME SSD
JOD 549.00
JOD 519.00
You save JOD 30.00
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- Inspiron 15 3511
- Brand:
- Dell
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 11th Generation |
| Processor Family | i7-1165G7 |
| Processor Speed | Up To 4.7 GHz |
| Processor Cache | 12MB |
| Processor Cores | 4 Cores |
| Processor Threads | 8 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 1x8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2666MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | M.2 PCIE NVME SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Chip-set Model | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Graphic Memory Size | Shared |
| Graphic Memory Type | Integrated |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | WVA |
| Screen Resolution | 15.6-inch FHD (1920 x 1080) An ti-glare LED Backlight Non-Touch Narrow Border WVA Display |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | None |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A ports1x USB 2.0 Gen 1 Type-A port1x Headset (headphone and microphone combo) port1x HDMI 1.4 port1x Power-adapter port |
| Audio | Stereo speakers |
| Camera | Integrated 720p HD camera with microphones |
| Keyboard | Internal Grey Arabic Qwerty Non Backlit Keyboard with numeric Keypad |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free Dos |
| Other Features | |
| Color | Carbon Black |
| Battery Cells & Capacity | 3-Cell Battery 41WHr (Integrated) |
| Connectivity | |
| Communications | 802.11ac (1x1) Wireless AdapterBluetooth 5.0 |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.






