Dell Inspiron 3493 14" Intel® Core™ i5 10th Gen 128GB SSD M.2
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 10th Generation |
| Processor Family | i5- 1005G7 |
| Processor Speed | up to 3.7GHz |
| Processor Cache | 6MB Cache |
| Processor Cores | 4 Cores |
| Processor Threads | 4 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2666MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | ssd |
| Storage Capacity | 128GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Memory Type | Shared Video Graphic Memory |
| Display | |
| Display Size | 14" |
| Panel Type | TN |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | No |
| Ports | 1x SD Card Reader1x USB 2.01x Optical Disk Drive (Available on select configurations)1x Wedge-shaped lock slot1x Power1x USB Type C (available with discrete graphics only)1x HDMI 1.4b1x RJ45 (Available on select configurations)2x USB 3.1 Gen 11x Headphone & Microphone Audio Jack |
| Audio | Stereo speakers with Waves MaxxAudio® |
| Camera | Integrated Widescreen HD (720p) Webcam with Dual Array Digital Microphone |
| Keyboard | Non Backlit Keyboard |
| Back-lit Keyboard | No |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Black |
| Battery Cells & Capacity | 3-Cell Battery 42WHr Li-ion Battery |
| Security add-ons | None |
| Connectivity | |
| Communications | 802.11ac 1x1 WiFi WLAN + Bluetooth 4.1 |
| Weight & Dimensions | |
| Weight | Weight: (1.8Kg) |
| Dimensions | 38.00cm x 25.80cm x 22.70cm |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
AMD Ryzen™ 5 3600 6-Cores Up to 4.2GHz
JOD 169.00
Out Of Stock
ASROCK B450m Pro4 AM4 mATX Motherboard
JOD 79.00 JOD 75.00
Out Of Stock
COOLER MASTER MASTERGEL PRO 1.5ML THERMAL PASTE
JOD 15.00 JOD 8.00
Out Of Stock
Cooler Master MWE 450 450w 80 PLUS White MasterWatt Lite Power Supply
JOD 45.00 JOD 39.00
Out Of Stock
Cooler Master MWE 550 550w 80 PLUS White MasterWatt Lite Power Supply
JOD 55.00 JOD 45.00
Out Of Stock










