Dell Inspiron 3567 Intel® Core™ i3-6006U - 6TH GEN
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Generation | 6th Generation |
| Processor Family | i3-6006U |
| Processor Speed | 2.00 GHz |
| Processor Cache | 3MB Cache |
| Processor Cores | 2 Cores |
| Processor Threads | 4 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2400MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | HDD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Storage Speed | 5400 RPM |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Chip-set Model | Intel® HD Graphics 520 |
| Graphic Memory Size | Shared Memory |
| Graphic Memory Type | Dedicated Memory |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | TN |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | DVD R/W |
| Ports | 2 x USB 3.0 Port 1 x USB 2.01 x HDMI 1 x Micro SD Card Reader |
| Audio | Stereo speakers with Waves Max Audio® |
| Camera | Dell TrueVision HD Camera with integrated digital microphone |
| Keyboard | Arabic/English With Numeric Keypad |
| Back-lit Keyboard | No |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Black |
| Battery Cells & Capacity | 4 cell 40W |
| Security add-ons | No |
| Connectivity | |
| Communications | Dell Wireless 1810 + BT4.0 [802.11ac + Bluetooth 4.0Dual Band 2.4&5 GHz |
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 2.25 Kg |
| Dimensions | 380.00mm x 260.30mm x 23.65mm |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
ABKONCORE H250X Premium 4x120mm Fixed Spectrum Colors Fan Tempered Glass Mid Tower& Front Full Mesh Design Case
JOD 45.00 JOD 39.00
Out Of Stock
ASROCK AMD B550M-HDV /M.2 ATX Motherboard
JOD 89.00 JOD 79.00
Out Of Stock
ASUS PRIME B450M-K AMD AM4 mATX Motherboard
JOD 75.00 JOD 65.00
Out Of Stock
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING AMD AM4 B550 ATX gaming motherboard
JOD 179.00 JOD 169.00
Out Of Stock
Asus rog strix GeForce GTX 1650 Advanced Edition 4GB GDDR5
JOD 189.00 JOD 179.00
Out Of Stock









