Dell Inspiron 3576 Intel® Core™ i7-8550U - 8TH GEN
JOD 529.00
JOD 515.00
You save JOD 14.00
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- inspiron-3576-i7
- Brand:
- Dell
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 8th Generation |
| Processor Family | i7-8550U |
| Processor Speed | 2.0GHz up to 4.0GHz |
| Processor Cache | 8MB Cache |
| Processor Cores | 4 Cores |
| Processor Threads | 4 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2400MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | HDD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Storage Speed | 5400 RPM |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | AMD® Radeon |
| Graphic Chip-set Model | AMD Radeon™ 530 |
| Graphic Memory Size | 2GB DDR5 |
| Graphic Memory Type | Dedicated Memory |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | TN |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | DVD R/W |
| Ports | 1x HDMI™ 2x USB 3.1 gen 11x USB 2.0;1x 10/100 RJ-45 Ethernet network 1x SD Card Reader |
| Audio | Stereo speakers with Waves Max Audio® |
| Camera | Dell TrueVision HD Camera with integrated digital microphone |
| Keyboard | Arabic/English Numeric Keypad |
| Back-lit Keyboard | No |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Black |
| Battery Cells & Capacity | 40WHr (4 Cell) battery (removable) |
| Security add-ons | No |
| Connectivity | |
| Communications | Intel® Wireless 3165AC Card[802.11ac Bluetooth 4.2; Dual Band 2.4&5 Ghz |
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 2.13 kg (4.7 lbs) |
| Dimensions | 380 x 260 x 23.65 mm (14.96" x 10.24" x 0.93") |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
Cooler Master MWE 450 450w 80 PLUS White MasterWatt Lite Power Supply
JOD 45.00 JOD 39.00
Out Of Stock
Out Of Stock
TEAMGROUP T-Force Delta RGB Single 8GB 3200MHz CL16 DDR4 Desktop Memory - Black
JOD 45.00 JOD 35.00
Out Of Stock
Out Of Stock









