Dell Inspiron 3580 Intel® Core™ i5-8265U 8th Gen 2GB graphics card
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 8th Generation |
| Processor Family | i5-8265U |
| Processor Speed | up to 3.9 GHz |
| Processor Cache | 6MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2666MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | HDD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Storage Speed | 5400 RPM |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | AMD Radeon |
| Graphic Chip-set Model | AMD Radeon(TM) 520 |
| Graphic Memory Size | 2G GDDR5 |
| Graphic Memory Type | Dedicated Memory |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | TN |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 Full HD |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | Tray load DVD Drive (Reads and Writes to DVD/CD) |
| Keyboard | Arabic/English With Numeric Keypad |
| Back-lit Keyboard | No |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Black |
| Battery Cells & Capacity | 3-Cell 42WHr Battery (Integrated) |
| Security add-ons | No |
| Connectivity | |
| Communications | Dell 1810/20 Wireless Driver 802.11ac 1x1 WiFi and Bluetooth |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.







