Dell Inspiron 5593 Intel® Core™ i7-1065G7 10th Gen NVIDIA GeForce MX230 4GB
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 10th Generation |
| Processor Family | Intel® Core™ i7-1065G7 |
| Processor Speed | up to 3.9 GHz |
| Processor Cache | 8MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2666MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | HDD+SSD |
| Storage Capacity | 256GB M.2 PCIe NVMe Solid Stat e Drive (Boot) + 1TB 5400 rpm 2.5" SATA Hard Drive (Storage) |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Chip-set Model | NVIDIA GeForece MX230 4GB GDDR5 |
| Graphic Memory Size | 4GB |
| Graphic Memory Type | Video Graphic Memory |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | TN |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Inputs & Outputs | |
| Back-lit Keyboard | Yes |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Battery Cells & Capacity | 3-Cell Battery 42WHr (Integra ted) |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.






