Dell Latitude 5520 15.6" FHD WVA, 11th Generation Intel Core i5-1145G7, 8GB RAM, M.2 512G PCIe NVMe, Intel® Iris® Xe Graphics, BackLit KeyBoard, Silver Business Laptop
JOD 749.00
JOD 729.00
You save JOD 20.00
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- Latitude 5520
- Brand:
- Dell
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 11h Generation |
| Processor Family | i5-1145G7 |
| Processor Speed | Base 2.6GHz up to 4.4GHz |
| Processor Cache | 8M Cache |
| Processor Cores | 4 Cores |
| Processor Threads | 8 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 8GB (1x8GB) DDR4 |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 3200 |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Capacity | M.2 512G PCIe NVMe |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | iNTEL |
| Graphic Chip-set Model | i5-1135G7 Trans Intel Iris Xe Graphics Capable Thunderbolt |
| Graphic Memory Type | Dedicated Memory |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | WVA |
| Screen Resolution | 15.6" FHD (1920x1080) Non-Touc h Anti-Glare 250nits |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | None |
| Ports | 1 RJ-45 Ethernet port1 USB 3.2 Gen 1 port1 USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare2 Thunderbolt 4 ports with DisplayPort Alt Mode/USB4/Power Delivery1 HDMI 2.0 port1 Universal audio port |
| Audio | Stereo speakers |
| Camera | HD Camera Bezel with Mic |
| Keyboard | Single Pointing Backlit Arabic Keyboard |
| Back-lit Keyboard | Yes |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | SILVER |
| Battery Cells & Capacity | 4 Cell 63Whr ExpressChargeTM C apable Battery |
| Connectivity | |
| Communications | Intel® Wi-Fi 6 AX201 2x2 .11ax 160MHzBluetooth 5.2 |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.









