Dell Latitude 5530 15.6" HD 12th Gen Intel Core i5-1235U, 8GB RAM, M.2 512G PCIe NVMe, Intel® Iris® Xe Graphics, BackLit KeyBoard, Titan Grey Business Laptop (3 Years Warranty)
JOD 729.00
JOD 649.00
You save JOD 80.00
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- Latitude 5530
- Brand:
- Dell
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 12h Generation |
| Processor Family | i5-1235U |
| Processor Speed | Base 1.3GHz up to 4.4GHz |
| Processor Cache | 12M Cache |
| Processor Cores | 10 (2P+8E) |
| Processor Threads | 12 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 8GB (2x4GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 3200 |
| Storage | |
| Storage Technology | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Chip-set Model | Intel Iris Xe Graphics Capable |
| Graphic Memory Size | Shared |
| Graphic Memory Type | Integrated |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | TN |
| Screen Resolution | 15.6" HD (1366x768) Anti Glare Non-Touch 220 nits HD Camera WLAN |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | None |
| Ports | 1 RJ-45 Ethernet port1 USB 3.2 Gen 1 port1 USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare2 Thunderbolt™ 4 ports with DisplayPort Alt Mode/USB Type-C/USB4/Power Delivery1 HDMI 2.0 port1 Universal audio port |
| Audio | Stereo Speakers |
| Camera | HD Camera With 2Mic |
| Keyboard | Single Pointing Backlit Arabic/English Keyboard |
| Back-lit Keyboard | Yes |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Titan Grey |
| Battery Cells & Capacity | 41WHR 3 Cell Battery Express Charge Capable |
| Connectivity | |
| Communications | Intel AX211 WiFi 6e 2x2 AX + BT 5.2 |
| Product Warranty | |
| Warranty | 3 Years |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.







