Dell Latitude 5550 Titan Grey Business Laptop, 15.6" FHD IPS, Intel Core Ultra 7 processor 155U, Intel Integrated Graphics, 16GB DDR5 RAM, 512GB Gen4 M.2 PCIe NVMe (3 Years Warranty)
JOD 1,099.00
JOD 899.00
You save JOD 200.00
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- Latitude 5550
- Brand:
- Dell
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | intel Core Ultra |
| Processor Generation | Ultra 7 |
| Processor Family | 155U |
| Processor Speed | Up To 4.80GHz |
| Processor Cache | 12MB Cache |
| Processor Cores | 12 (2P+8E+2LP-E) |
| Processor Threads | 14 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 16GB (2x8) |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Bus Speed | 5600MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | Gen4x4 PCIe NVMe M.2 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Chip-set Model | Intel Graphics |
| Graphic Memory Size | Shared |
| Graphic Memory Type | Integrated |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | IPS |
| Screen Resolution | 15.6" FHD 1920x1080 60Hz IPS Non-Touch AG 250 nit 5% NTSC FHD+IR Cam 4G |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | None |
| Ports | 2 Thunderbolt™ 4 (40 Gbps) with DisplayPort™ Alt Mode/USB Type-C/USB4/Power Delivery 1 USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare 1 USB 3.2 Gen 1 port 1 HDMI 2.1 port 1 universal audio port 1 RJ45 Ethernet port |
| Audio | Stereo speakers with Realtek Waves MaxxAudio® 13.0 2W x 2 = 4W total |
| Camera | 1080p at 30 fps FHD RGB-IR camera Camera Shutter Dual-array microphones |
| Keyboard | Arabic backlit AI hotkey keyboard with numeric keypad 99-key |
| Back-lit Keyboard | Yes |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Titan Grey |
| Battery Cells & Capacity | 3-Cell 54Wh |
| Connectivity | |
| Communications | Intel® Wi-Fi 6E (6 where 6E unavailable) AX211 2x2 802.11ax Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Product Warranty | |
| Warranty | 3 Years |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
AMD Ryzen™ 5 3500X 6-Cores 6 Threads Up to 4.1GHz CPU Processor
JOD 79.00 JOD 69.00
Out Of Stock
Out Of Stock
Samsung Odyssey 24'' CRG5 144Hz 4Ms Curved FHD Gaming Monitor W/ AMD Radeon FreeSync™
JOD 139.00 JOD 129.00
Out Of Stock
Samsung S3 Essential (C310) 24" Full-HD, IPS Flat Monitor, 75HZ, AMD FreeSync, 5MS (GTG), Borderless Design
JOD 99.00 JOD 69.00
Out Of Stock













