Dell Latitude E5490 Intel® Core™ i5-8250U - 8TH GEN
JOD 590.00
JOD 569.00
You save JOD 21.00
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- inspiron-E5490-i5
- Brand:
- Dell
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 8th Generation |
| Processor Family | i5-8250U |
| Processor Speed | 2.1GHz up to 4.2GHz |
| Processor Cache | 6MB Cache |
| Processor Cores | 4 Cores |
| Processor Threads | 8 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2400MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | HDD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Storage Speed | 7200 RPM |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Chip-set Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphic Memory Size | Shared Memory |
| Graphic Memory Type | Integreted |
| Display | |
| Display Size | 14.0" |
| Panel Type | TN |
| Screen Resolution | HD |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 3 USB 3.1 Gen 1 (one with PowerShare)1 HDMI1 VGA1 RJ-45 external uSIM card tray option1 Headset/mic combo jack1 Optional Contacted SmartCard Reader and touch Fingerprint Reader1 Display Port over USB Type-C™ |
| Audio | Stereo Speakers |
| Camera | Dell TrueVision HD Camera |
| Keyboard | without numeric keypad |
| Back-lit Keyboard | No |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free Dos |
| Other Features | |
| Color | Black |
| Battery Cells & Capacity | 4 Cell 68Whr ExpressCharge Capable Battery |
| Security add-ons | No |
| Connectivity | |
| Communications | Intel® Dual-Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi + BT 4.2 Wireless Card (2x2)Qualcomm QCA61x4A 802.11ac Dual Band (2x2) Wireless Adapter+ Bluetooth 4.1 |
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 1.60 kg (3.52 lb) |
| Dimensions | Height (front): 20.3 mm (0.8”) x Width: 333.4 mm (13.1”) x Depth: 228.9 mm (9.0”) | |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
Cooler Master CK530 V2 Tenkeyless Gaming Mechanical Keyboard Red Switch On-The-Fly Controls, and Aluminum Top Plate (عربي)
JOD 60.00 JOD 45.00
Out Of Stock
Cooler Master MPA-MP750- M Spill-Resistant, RGB GAMING Mouse pad
JOD 14.00 JOD 14.00
Out Of Stock







-/71i1Ufv6-RL._SL1500_-130x100.jpg)


