Dell PowerEdge T150 Mini Tower Server, Intel® Xeon E-2314 Up To 4.5GHz, 16GB DDR4 Memory, 2TB 7.2K HDD w/ 300W Bronze PSU (3 Years Warranty)
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Family | Intel Xeon E-2314 |
| Processor Speed | 2.8GHz Up To 4.5GHz |
| Processor Cache | 8MB |
| Processor Cores | 4 |
| Processor Threads | 4 |
| Memory | |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Bus Speed | 3200MHZ |
| Memory Slots | Memory Module Slots: 4 DDR4 DIMM slots Maximum RAM: UDIMM 128 GB |
| Storage | |
| Storage Technology | HDD |
| Storage Capacity | 2TB |
| Storage Speed | 7.2K RPM |
| Storage bays | Front Bays Up to 4 x 3.5-inch cabled SAS/SATA (HDD/SSD) max 30.72 TB |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | Front Ports 1 x Dedicated iDRAC Direct micro-USB 1 x USB 3.0 Rear Ports 5 x USB 2.0 1 x USB 3.0 1 x VGA 1 x Serial Port 1 x iDRAC dedicated NIC port 2 x NIC port |
| Operating System | |
| Included Operating System | No operating system |
| Product Warranty | |
| Warranty | 3 Years |
| Power | |
| Power supplies | 300 W Bronze AC/100-240 V Cabled power supply |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
ABKONCORE ASC16P ARGB 5V Spectrum (8+8)Pin PSU Extension Cable (300mm Length) - For Gpu
JOD 29.00 JOD 23.00
Out Of Stock
ABKONCORE ASC24P ARGB 5V Spectrum 24-Pin PSU Extension Cable (240mm Length)-For MotherBoard
JOD 29.00
Out Of Stock
Out Of Stock









