Dell Pro 14 Plus, Metallic Finish Laptop, 14" FHD+ IPS, Intel Core Ultra 7 processor 266V vPro, 16GB LPDDR5X, 512GB M.2 NVME SSD, Intel Arc Graphics - Platinum Silver
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | intel Core Ultra |
| Processor Generation | Ultra 7 |
| Processor Family | 266V |
| Processor Speed | Up To 5GHz |
| Processor Cache | 12MB |
| Processor Cores | 8 (4P+4E) |
| Processor Threads | 8 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 1x16GB |
| Memory Type | LPDDR5X |
| Memory Bus Speed | 8533 |
| Storage | |
| Storage Technology | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Chip-set Model | Intel® Arc™ 140V GPU |
| Graphic Memory Size | Shared |
| Graphic Memory Type | Integrated |
| Display | |
| Display Size | 14" |
| Panel Type | IPS |
| Screen Resolution | 14" Non-Touch FHD+ IPS 300 nit 45% NTSC Anti-Glare FHD Cam |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | None |
| Ports | 2 Thunderbolt™ 4 (40 Gbps) with DisplayPort™ 2.1 Alt Mode/USB Type-C®/USB4/Power Delivery ports
1 USB 3.2 Gen 1 Type-A port with PowerShare 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A port 1 HDMI 2.1 port 1 global headset jack 1 RJ45 Ethernet port 1GbE (optional - not configurable on 2-in-1 chassis or with Core™ Ultra 200V Series CPUs regardless of chassis type) |
| Audio | Stereo speakers with Waves MaxxAudio® Pro Intelligo 2 W x 2 = 4 W total |
| Camera | FHD HDR RGB Camera TNR Camera Shutter Microphone |
| Keyboard | Arabic backlit Copilot key keyboard with numeric keypad |
| Back-lit Keyboard | Yes |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Platinum Silver |
| Battery Cells & Capacity | 3-cell 55Wh |
| Connectivity | |
| Communications | Intel Wi-Fi 7 BE201
Bluetooth 5.4 wireless card |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Years |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
Out Of Stock
Cooler Master MWE 450 450w 80 PLUS White MasterWatt Lite Power Supply
JOD 45.00 JOD 39.00
Out Of Stock
Gigabyte NVIDIA GTX 1660 SUPER 6GB GAMING OC
JOD 269.00
Out Of Stock
Out Of Stock











