Dell XPS 13 7390 Core i7 10th GEN ,16GB RAM , 512 SSD 13.3" 4K InfinityEdge Touch Display USB-C
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 10th Generation |
| Processor Family | i7-10510U |
| Processor Speed | up to 4.9 GHz |
| Processor Cache | 8MB Cache |
| Processor Cores | 4 Cores |
| Processor Threads | 8 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR3L |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2133MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD M.2 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Speed | |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Chip-set Model | Intel(R) UHD Graphics |
| Graphic Memory Size | SHARED |
| Graphic Memory Type | Video Graphic Memory |
| Display | |
| Display Size | 13.3" |
| Panel Type | |
| Screen Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160 ) |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | No |
| Ports | 3 USB 3.0 / 3.1 Gen1 2 USB 3.1 Gen2 2 USB 3.2 Gen 2x2 20Gbps 3 Thunderbolt 3 DisplayPort 1 Kensington Lock Audio Connections: 3.5 mm combo Card Reader: MicroSD |
| Audio | Stereo speakers with Waves MaxxAudio® |
| Camera | Integrated Widescreen HD (720p) Webcam with Dual Array Digital Microphone |
| Keyboard | TENKEYLESS |
| Back-lit Keyboard | No |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Black |
| Battery Cells & Capacity | 52 Wh Lithium-Polymer 4-cell |
| Security add-ons | None |
| Connectivity | |
| Communications | Intel Killer Wi-Fi 6 AX1650w (ax = Wi-Fi 6) Bluetooth 5 |
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 1.23 kg |
| Dimensions | (in mm): 11.6 x 302 x 199 |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.




