Gigabyte AORUS GeForce® RTX 2060 SUPER™ 8G
JOD 415.00
JOD 399.00
You save JOD 16.00
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- AORUS 2060S
- Brand:
- Gigabyte
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Graphics Card Specifications | |
|---|---|
| Graphics Engine | GeForce® RTX 2060 SUPER™ |
| Bus Standard | PCI-E 3.0 x 16 |
| OpenGL | OpenGL 4.5 |
| Video Memory | GDDR6 6GB |
| Engine Clock | 1845 MHz (Reference Card: 1650 MHz) |
| CUDA Core | 2176 |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Interface | 256 bit |
| Resolution | 7680x4320@60Hz |
| Interface | DisplayPort 1.4 *3HDMI 2.0b *3USB Type-C™ (support VirtualLink™ ) *1 |
| Maximum Display Support | 4 |
| NVlink/ Crossfire Support | No |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 8 Pin*1 6 Pin*1 |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
Cooler Master MWE 450 450w 80 PLUS White MasterWatt Lite Power Supply
JOD 45.00 JOD 39.00
Out Of Stock
Out Of Stock
TEAMGROUP T-Force Delta RGB Single 8GB 3200MHz CL16 DDR4 Desktop Memory - Black
JOD 45.00 JOD 35.00
Out Of Stock
Out Of Stock













