Gigabyte AORUS GeForce® RTX 2070 SUPER™ 8GB GDDR6
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Graphics Card Specifications | |
|---|---|
| Graphics Engine | GeForce® RTX 2070 SUPER™ |
| Bus Standard | PCI-E 3.0 x 16 |
| OpenGL | OpenGL 4.5 |
| Video Memory | GDDR6 8GB |
| Engine Clock | 1905 MHz |
| CUDA Core | 2560 |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Interface | 256-bit |
| Resolution | 7680x4320@60Hz |
| Interface | DisplayPort 1.4 *3HDMI 2.0b *3USB Type-C™ (support VirtualLink™ ) *1 |
| Maximum Display Support | 4 |
| NVlink/ Crossfire Support | YES |
| Recommended PSU | 650W |
| Power Connectors | 8 Pin*1 6 Pin*1 |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
AMD Ryzen 7 5700X3D Up to 4.1GHz 8 Core, 16 Threads 96MB Cache AM4 CPU Processor (Tray)
JOD 229.00 JOD 189.00
Out Of Stock
ASUS PRIME B450M-K II AMD Ryzen 5000 4000 Series AM4/DDR4/PCIe 3.0/1xM.2 - mATX MotherBoard
JOD 69.00
Out Of Stock










