GIGABYTE GeForce RTX™ 3050 WINDFORCE OC 8GB GDDR6 - Graphics Card
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Graphics Card Specifications | |
|---|---|
| Graphics Engine | GeForce RTX 3050 |
| Bus Standard | PCI-E 4.0 x 16 |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Video Memory | 8GB GDDR6 |
| Engine Clock | 1792 MHz (Reference Card: 1777 MHz) |
| CUDA Core | 2560 |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Interface | DP1.4*1HDMI 2.1*1Dual-Link DVI-D*1 |
| Recommended PSU | 450W |
| Power Connectors | 8 pin*1 |
| Warranty | 1 Year |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
AMD Ryzen™ 7 3700X 8-Cores Up to 4.4GHz
JOD 299.00
Out Of Stock
Out Of Stock
Cooler Master MWE 750 750w 80 PLUS White 80+ certification Power Supply
JOD 75.00 JOD 65.00
Out Of Stock
Out Of Stock
GIGABYTE AORUS RGB Memory DDR4 16GB (2x8GB) 3600MHz
JOD 105.00 JOD 95.00
Out Of Stock











