HP Laptop (15-dw3087ne) 15.6" HD 11th Gen Intel Core i5-1135G7, 8GB RAM, 512GB M.2 NVMe, Nvidia MX350 2GB GDDR5 Graphics-Silver
JOD 479.00
JOD 449.00
You save JOD 30.00
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- HP 15-dw3087ne
- Brand:
- HP
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Processor Generation | 11h Generation |
| Processor Family | i5-1135G7 |
| Processor Speed | Up To 4.2 GHz |
| Processor Cache | 8MB |
| Processor Cores | 4 cores |
| Processor Threads | 8 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 8GB (1 x 8 GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2666MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | NVIDIA |
| Graphic Chip-set Model | NVIDIA® GeForce® MX350 2GB GDDR5 |
| Graphic Memory Size | 2GB |
| Graphic Memory Type | Dedicated |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | TN |
| Screen Resolution | 15.6"HD (1366 x 768) micro-edge anti-glare 250 nits 45% NTSC |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | None |
| Ports | 1 SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate1 HDMI Version 1.4b1 RJ-451 AC smart pin1 Headphone/microphone combo |
| Audio | Dual Stereo Speakers |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones |
| Keyboard | Arabic/English Keyboard |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Silver |
| Battery Cells & Capacity | 3-cell 41 Wh Li-ion |
| Connectivity | |
| Communications | Integrated 10/100/1000 GbE LANRealtek RTL8821CE-M 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi® & Bluetooth® 4.2 combo |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.











