HUAWEI MateBook E (2022) 2-in-1 OLED 12.6'' Touch 2.5K (2560*1600) 11th Gen Core i3-1110G4 ,8GB RAM DDR4 ,128GB M.2SSD NVMe, Intel® Iris® Xe Graphics W/ Finger Print Reader & Thunderbolt 4, Windows 11 Home - Nebula Gray
JOD 569.00
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- HUAWEI MateBook E (2022)
- Brand:
- HUAWEI
Available Options
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
HUAWEI MateBook E (2022) 2-in-1 OLED 12.6''11th Gen Core i3 2.5K Touch Display Windows 11 Space Grey + Gifts
HUAWEI MateBook (2022) 14'' 2.5K (2560*1600) OLED Up To 600 nits Touch Display w/ 240ppi & P3 Color Gamut //11Gen Core i3-1110G4 up to 3.9GHz 2-Cores 6M Cache //8GB RAM DDR4 //128GB SSD M.2 NVMe Pcie// Intel Iris®Xe Graphics // Dual HD Cameras // Wifi 6// Blutooth 5.1// Thunderbolt™ 4// Finger Print Reader// Windows 10 Home
HUAWEI MateBook (2022) 14'' 2.5K (2560*1600) OLED Up To 600 nits Touch Display w/ 240ppi & P3 Color Gamut //11Gen Core i3-1110G4 up to 3.9GHz 2-Cores 6M Cache //8GB RAM DDR4 //128GB SSD M.2 NVMe Pcie// Intel Iris®Xe Graphics // Dual HD Cameras // Wifi 6// Blutooth 5.1// Thunderbolt™ 4// Finger Print Reader// Windows 10 Home
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Intel® Core I3 |
| Processor Generation | 11th Generation |
| Processor Family | i3-1110G4 |
| Processor Speed | Up To 3.9GHz |
| Processor Cache | 6MB |
| Processor Cores | 2 Cores - 4 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Bus Speed | 3200MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Storage Capacity | 128GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Chip-set Model | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Graphic Memory Size | Shared Memory |
| Graphic Memory Type | Integrated |
| Display | |
| Display Size | 12.6" |
| Panel Type | OLED Touch Screen |
| Screen Resolution | 12.6 inch OLED 2.5K (2560*1600) Up To 600 nits P3 Colour Gamut Multi Touch Screen Narrow Border Display |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | No |
| Ports | USB-C x 1 (support charging data transferring and Displayport)Thunderbolt™ 4 x 1 (share the same USB-C interface)3.5 mm Headset and Microphone 2-in-1 jack x 1 (support CTIA) |
| Audio | HUAWEI Sound Speaker x4Microphone x 4 |
| Camera | Dual Cameras:Front Camera : 8 MPRear Camera : 13 MP |
| Keyboard | Not Included (Optional To Add The Keyboard) : HUAWEI Smart Magnetic Keyboard |
| Operating System | |
| Included Operating System | Win 11 Home |
| Other Features | |
| Color | Nebula Gray |
| Battery Cells & Capacity | 42 Wh Li-ion |
| Security add-ons | Finger Print Reader |
| Connectivity | |
| Communications | Wi-Fi:WiFi 6 IEEE 802.11a/b/g/n/ac/axBluetooth:Bluetooth 5.1 |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 YEAR |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
-/huaweiiiii-650x400.jpg)
-/guigiug-70x70.jpg)
-/HUAWEI_MateBook_E_Nebula_Gray-15-70x70.jpg)







