ASUS TUF-RTX 3070-O8G-GAMING GDDR6X
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Graphics Card Specifications | |
|---|---|
| Graphics Engine | GeForce RTX™ 3070 |
| Bus Standard | PCI Express 4.0 |
| OpenGL | 4.6 |
| Video Memory | 8GB GDDR6X |
| Engine Clock | OC Mode - 1845 MHz (Boost Clock)Gaming Mode - 1815 MHz (Boost Clock) |
| CUDA Core | 5888 |
| Memory Interface | 256-bit |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 2 x 8-pin |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
Asus Cerberus Keyboard and Mouse Combo
JOD 49.00 JOD 25.00
Out Of Stock
Out Of Stock
COOLER MASTER MASTERGEL PRO 1.5ML THERMAL PASTE
JOD 15.00 JOD 8.00
Out Of Stock
Out Of Stock
Cooler Master MWE 450 450w 80 PLUS White MasterWatt Lite Power Supply
JOD 45.00 JOD 39.00
Out Of Stock












