ASUS Vivobook 14, 14" FHD IPS, 13th Gen Intel Core i7-1355U, 8GB DDR4 RAM, 512GB M.2 PCIe NVMe, Intel® Iris® Xe Graphics, Silver Home & Light Use Laptop
JOD 549.00
JOD 499.00
You save JOD 50.00
- Availability:
- In Stock
- Product Code:
- X1404VA-NK1173W
- Brand:
- ASUS
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 13th Generation |
| Processor Family | i7-1355U |
| Processor Speed | Up To 5.0GHz |
| Processor Cache | 12MB |
| Processor Cores | 10 (2P+8E) |
| Processor Threads | 12 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Storage | |
| Storage Technology | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Chip-set Model | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphic Memory Size | Shared |
| Graphic Memory Type | Integrated |
| Display | |
| Display Size | 14" |
| Screen Resolution | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 250nits |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | None |
| Ports | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps)
1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps) 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in |
| Audio | SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Back-lit Keyboard | None |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Quiet Blue |
| Battery Cells & Capacity | 42Whr 3-cell Li-ion |
| Connectivity | |
| Communications | Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.1 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.











