HP 15-fd0019ne 15.6" FHD IPS, 13th Gen Intel Core i7-1355U, 8GB RAM, M.2 512GB PCIe NVMe, Intel Iris Xe Graphics, Warm Gold & Natural Silver Home Or Business Laptop
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 13h Generation |
| Processor Family | i7-1355U |
| Processor Speed | Up To 5.0 GHz |
| Processor Cache | 12M Cache |
| Processor Cores | 10 (2P+8E) |
| Processor Threads | 12 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 8GB (1x8) |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 3200 |
| Storage | |
| Storage Technology | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Chip-set Model | Intel Iris Xe Graphics Capable |
| Graphic Memory Size | Shared |
| Graphic Memory Type | Integrated |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | IPS |
| Screen Resolution | 39.6 cm (15.6") diagonal FHD (1920 x 1080) IPS micro-edge anti-glare 250 nits 45% NTSC 3 |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | None |
| Ports | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors) 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 AC smart pin 1 HDMI 1.4b 1 headphone/microphone combo |
| Audio | Dual speakers |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Keyboard | Full-size soft grey keyboard with numeric keypad |
| Back-lit Keyboard | None |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Warm gold cover natural silver base and keyboard frame |
| Battery Cells & Capacity | 3-cell 41 Wh Li-ion polymer ( 6) |
| Connectivity | |
| Communications | Wi-Fi 6E MT7902 (1x1) Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.









