Dell Pro Tower QCT1250, Mini Tower Business Desktop, 14th Gen Intel Core i7-14700, 8GB DDR5 Memory, 512GB M.2 PCIe NVME SSD w/ Speaker & 180W Bronze PSU
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 14th Generation |
| Processor Family | Intel Core i7-14700 |
| Processor Speed | Up To 5.4GHz |
| Processor Cache | 33MB |
| Processor Cores | 20 (8P+12E) |
| Processor Threads | 28 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 1 X 8GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 5600MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | M.2 PCIe NVMe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Chip-set Model | Intel® UHD Graphics 770 |
| Graphic Memory Size | Shared Memory |
| Graphic Memory Type | Dedicated Memory |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | No |
| Ports | Front:
2 USB 2.0 (480 Mbps) ports 1 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-C® port 1 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) port 1 global headset jack Rear: 2 USB 2.0 (480 Mbps) with SmartPower On ports 2 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports 1 RJ45 (1 Gbps) Ethernet port 1 HDMI 2.1 (TMDS) port 1 DisplayPort™ 1.4a (HBR2) port |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Connectivity | |
| Communications | RJ-45 Ethernet 10/100/1000 Mbps |
| Accessories | (Dell USB Keyboard + Wired Optical Mouse) Combo |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
KingSton Fury Renegade RGB 32GB (2x16GB) DDR5 8000MT/s-CL38 Desktop Memory (Black/Silver)
JOD 219.00 JOD 199.00
Out Of Stock
NZXT Kraken 360 RGB (Black) LCD Display All-In-One 360mm Liquid CPU Cooler w/ 3x120mm F120 RGB Core fan, LGA1700 Support
JOD 219.00 JOD 199.00
Out Of Stock








/RL-KR360-B1-(Black)-130x100.jpg)
