Dell Tower ECT1250, Micro Tower Business Desktop, 14th Gen Intel Core i3-14100, 8GB DDR5 Memory, 512GB M.2 PCIe NVME SSD, Wi-Fi and Bluetooth
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Generation | 14th Generation |
| Processor Family | i3-14100 |
| Processor Speed | Up To 4.7GHz |
| Processor Cache | 12MB |
| Processor Cores | 4 |
| Processor Threads | 8 |
| Memory | |
| Memory Size | 1 X 8GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 4800MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | M.2 PCIe NVMe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Chip-set Model | Intel® UHD Graphics 730 |
| Graphic Memory Size | Shared Memory |
| Graphic Memory Type | Dedicated Memory |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | No |
| Ports | Front: 2 USB 2.0 (480 Mbps) ports 1 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-C® port 1 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) port 1 global headset jack Rear: For computers shipped with an Intel® Core™ i3 14100/i5 14400/i5 14400F/i7 14700/i7 14700F processor: 2 USB 2.0 (480 Mbps) with SmartPower On ports 2 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports 1 RJ45 Ethernet port 1GbE 1 HDMI 2.1 (TMDS) port 1 DisplayPort™ 1.4 (HBR2) port |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Connectivity | |
| Communications | RJ-45 Ethernet 10/100/1000 Mbps MediaTek Wi-Fi 6 MT7920 2x2 802.11ax MU-MIMO Bluetooth wireless card |
| Accessories | (Dell USB Keyboard + Wired Optical Mouse) Combo |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
ABKONCORE LP800 RGB - GAMING MOUSE PAD
JOD 15.00
Out Of Stock
AMD Ryzen™ 5 3500X 6-Cores 6 Threads Up to 4.1GHz CPU Processor
JOD 79.00 JOD 69.00
Out Of Stock
Cooler Master MWE 550 550w 80 PLUS White MasterWatt Lite Power Supply
JOD 55.00 JOD 45.00
Out Of Stock
Out Of Stock
HYPER-X Fury 8GB RGB DDR4 3733MHz Black Desktop Memory
JOD 40.00 JOD 30.00
Out Of Stock









