Dell Gaming 3593 Intel® Core™ i7 10th Gen NVIDIA GeForce MX230 2GB
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 10th Generation |
| Processor Family | i7-1065G7 |
| Processor Speed | up to 3.9GHz |
| Processor Cache | 8MB Cache |
| Processor Cores | 4 Cores |
| Processor Threads | 8 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2666MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | HDD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Storage Speed | 5400 RPM |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Chip-set Model | GeForce MX230 |
| Graphic Memory Size | 2GB DDR5 |
| Graphic Memory Type | Video Graphic Memory |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | TN |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | No |
| Ports | 1x SD Card Reader1x USB 2.01x Optical Disk Drive (Available on select configurations)1x Wedge-shaped lock slot1x Power1x USB Type C (available with discrete graphics only)1x HDMI 1.4b1x RJ45 (Available on select configurations)2x USB 3.1 Gen 11x Headphone & Microphone Audio Jack |
| Audio | Stereo speakers with Waves MaxxAudio® |
| Camera | Integrated Widescreen HD (720p) Webcam with Dual Array Digital Microphone |
| Keyboard | Full-size + Numeric Keypad |
| Back-lit Keyboard | No |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Black |
| Battery Cells & Capacity | 4-Cell 56Wh Li-ion Battery |
| Security add-ons | None |
| Connectivity | |
| Communications | 802.11ac 1x1 WiFi WLAN + Bluetooth 4.1 |
| Weight & Dimensions | |
| Weight | Weight: (2.2Kg) |
| Dimensions | 38.00cm x 25.80cm x 22.70cm |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.












-130x100.jpg)
