Dell Inspiron 5570 Intel® Core™ i5-8250U - 8TH GEN
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 8th Generation |
| Processor Family | i5-8250U |
| Processor Speed | 1.6GHz up to 3.4GHz |
| Processor Cache | 6MB Cache |
| Processor Cores | 4 Cores |
| Processor Threads | 4 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2400MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | HDD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Storage Speed | 5400 RPM |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | AMD® Radeon |
| Graphic Chip-set Model | AMD Radeon™ 530 |
| Graphic Memory Size | 2GB DDR5 |
| Graphic Memory Type | Dedicated Memory |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | TN |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | DVD R/W |
| Ports | 1 x USB 3.1 Gen; 1 x Type-C™2 x USB 3.1 Gen 11 x USB2.01 x HDMI™ 1.4b1 Noble lock Micro SD Card Reader |
| Audio | Stereo speakers with Waves Max Audio® |
| Camera | HD Camera with integrated digital microphone |
| Keyboard | Arabic/English Without Numeric Keypad |
| Back-lit Keyboard | Yes |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Black |
| Battery Cells & Capacity | 3 cell 42 W AC Adapter |
| Security add-ons | Finger Print |
| Connectivity | |
| Communications | 802.11b/g/n WLAN + Bluetooth 4.1 |
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 2.0 kg |
| Dimensions | H/W/D: 19.9mm x 380.0mm x 258.0mm (0.78" x 14.96" x 10.16") |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.








-1200x1200-130x100.jpg)
