Dell Inspiron 5584 Intel® Core™ i7-8565U - 8TH GEN
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Intel® Core™ i7 |
| Processor Generation | 8th Generation |
| Processor Family | i7 -8565U |
| Processor Speed | up to 4.6 GHz |
| Processor Cache | 8MB Cache |
| Processor Cores | Quad-Core |
| Processor Threads | 8 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2666MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | HDD + M.2 PCIe NVMe Solid Stat e Drive |
| Storage Capacity | HDD 1TB 5400RPMM.2 PCIe NVMe Solid Stat e Drive 256GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | NVIDIA GeForce |
| Graphic Chip-set Model | NVIDIA GeForce MX130 |
| Graphic Memory Size | 4GB GDDR5 |
| Graphic Memory Type | Dedicated Memory |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | TN |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | DVD R/W |
| Ports | USB 2.02 x USB 3.1 Gen 1USB-C 3.1 Gen 1LANHDMIHeadphone/microphone combo jack |
| Audio | High Definition Audio |
| Keyboard | Arabic/English With Numeric Keypad |
| Back-lit Keyboard | YES |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Silver |
| Battery Cells & Capacity | 42WHr 3-Cell Battery (Integra ted) |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.












