Dell Latitude E5490 Intel® Core™ i5-8250U - 8TH GEN
JOD 590.00
JOD 569.00
You save JOD 21.00
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- inspiron-E5490-i5
- Brand:
- Dell
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 8th Generation |
| Processor Family | i5-8250U |
| Processor Speed | 2.1GHz up to 4.2GHz |
| Processor Cache | 6MB Cache |
| Processor Cores | 4 Cores |
| Processor Threads | 8 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2400MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | HDD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Storage Speed | 7200 RPM |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Chip-set Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphic Memory Size | Shared Memory |
| Graphic Memory Type | Integreted |
| Display | |
| Display Size | 14.0" |
| Panel Type | TN |
| Screen Resolution | HD |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 3 USB 3.1 Gen 1 (one with PowerShare)1 HDMI1 VGA1 RJ-45 external uSIM card tray option1 Headset/mic combo jack1 Optional Contacted SmartCard Reader and touch Fingerprint Reader1 Display Port over USB Type-C™ |
| Audio | Stereo Speakers |
| Camera | Dell TrueVision HD Camera |
| Keyboard | without numeric keypad |
| Back-lit Keyboard | No |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free Dos |
| Other Features | |
| Color | Black |
| Battery Cells & Capacity | 4 Cell 68Whr ExpressCharge Capable Battery |
| Security add-ons | No |
| Connectivity | |
| Communications | Intel® Dual-Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi + BT 4.2 Wireless Card (2x2)Qualcomm QCA61x4A 802.11ac Dual Band (2x2) Wireless Adapter+ Bluetooth 4.1 |
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 1.60 kg (3.52 lb) |
| Dimensions | Height (front): 20.3 mm (0.8”) x Width: 333.4 mm (13.1”) x Depth: 228.9 mm (9.0”) | |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.








