Dell OptiPlex Tower 7010 Business Desktop 12th Gen Intel Core i7-12700, 4GB DDR4 Memory, 512GB M.2 PCIe NVME SSD, w/ DVD, Internal Speaker & 180W Bronze Power Supply
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 12th Generation |
| Processor Family | Intel Core i7-12700 |
| Processor Speed | 2.1GHz Up To 4.9GHz |
| Processor Cache | 25MB |
| Processor Cores | 12 (8P+4E) |
| Processor Threads | 20 |
| Memory | |
| Memory Size | 1 X 4GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 3200MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | M.2 PCIe NVMe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Chip-set Model | Intel® UHD Graphics 770 |
| Graphic Memory Size | Shared Memory |
| Graphic Memory Type | Integrated Memory |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | 8x DVD+/-RW |
| Ports | Front: 2 USB 3.2 Gen 1 ports 2 USB 2.0 ports 1 Universal audio port Back: 2 USB 3.2 Gen 1 ports 2 USB 2.0 ports with Smart Power On 1 HDMI 1.4b port 1 DisplayPort 1.4 port (HBR2) 1 RJ45 Ethernet Port 10/100/1000 Mbps |
| Audio | Realtek ALC3246-CG w/ HDA (High-Definition Audio)Internal Speaker w/ 2.5 W Peak speaker outputMicrophone Supported via Universal audio jack |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Connectivity | |
| Communications | RJ-45 Ethernet 10/100/1000 |
| Accessories | Dell Wired Keyboard-+ Dell Optical Mouse - Black |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
AIGO DARKFLASH FLEX 900, RGB PREMIUM GAMING MOUSE PAD, 900X400X4.5mm
JOD 18.00 JOD 15.00
Out Of Stock
Out Of Stock
Cooler Master MPA-MP750- M Spill-Resistant, RGB GAMING Mouse pad
JOD 14.00 JOD 14.00
Out Of Stock
Glorious Model D (Glossy Black) Gaming Mouse 12000DPI Pixart 3360 Optical Sensor RGB 69G
JOD 39.00 JOD 35.00
Out Of Stock
Kingston NV1 1TB M.2 NVMe PCIe SSD Ideal for laptops & Small Form Factor PCs
JOD 65.00 JOD 45.00
Out Of Stock










