Dell PowerEdge T130 Server Intel Xeon E3-1220 v6 3.0GHz, 8M cache, 4C/4T, turbo (72W)
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Family | INTEL XEON E3-1220 v6 |
| Processor Speed | 3.0Ghz up to 3.4 GHz |
| Processor Cache | 8MB |
| Processor Cores | 4 |
| Processor Threads | 4 |
| Memory | |
| Memory Size | 8GB 2666MT/s |
| Memory Type | DDR4 ECC UDIMM |
| Memory Bus Speed | up to 2666 MHZ UDIMM |
| Memory Slots | 4 DDR4 DIMM slots |
| Storage | |
| Storage Technology | HDD |
| Storage Capacity | 1000GB |
| Storage Speed | 7200 rpm |
| Storage bays | Up to 4x 3.5" SAS/SATA (HDD) |
| Storage Controller | |
| Interface Support | HDD-SAS-SSD |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | Rear USB: 2 x USB 3.0 plus 4 x USB 2.0 Front USB: 1 x USB 2.0 plus 1 x USB 3.0 |
| Operating System | |
| Included Operating System | No operating systemSoftware RAID: Intel Rapid Storage Controller 12.0 |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1Year |
| Power | |
| Power supplies | 290W |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.
Related products
People Also Bought
AIGO DARKFLASH FLEX 900, RGB PREMIUM GAMING MOUSE PAD, 900X400X4.5mm
JOD 18.00 JOD 15.00
Out Of Stock
Out Of Stock
Cooler Master MPA-MP750- M Spill-Resistant, RGB GAMING Mouse pad
JOD 14.00 JOD 14.00
Out Of Stock
Glorious Model D (Glossy Black) Gaming Mouse 12000DPI Pixart 3360 Optical Sensor RGB 69G
JOD 39.00 JOD 35.00
Out Of Stock
Kingston NV1 1TB M.2 NVMe PCIe SSD Ideal for laptops & Small Form Factor PCs
JOD 65.00 JOD 45.00
Out Of Stock








