Dell Vostro 3500 Laptop,15.6 WVA FHD , 11th Generation Intel(R) Core( TM) i7-1165G7 up to 4.7 GHz, 8GB DDR4, 512GB M.2 PCIe NVMe, NVIDIA(R) GeForce(R) GDDR5 MX330 2GB
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 11th Generation |
| Processor Family | i7-1165G7 |
| Processor Speed | up to 4.7 GHz |
| Processor Cache | 12MB |
| Processor Cores | 4 Cores |
| Processor Threads | 8 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 1X8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 3200MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | NVME SSD |
| Storage Capacity | 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | NVIDIA |
| Graphic Chip-set Model | NVIDIA(R) GeForce(R) MX330 with 2GB GDDR5 graphics memory |
| Graphic Memory Size | 2GB GDDR5 |
| Graphic Memory Type | Dedicated Memory |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | WVA |
| Screen Resolution | 15.6-inch FHD (1920 x 1080) An ti-glare LED Backlight Non-Tou ch Narrow Border WVA Display |
| Inputs & Outputs | |
| Audio | Stereo speakers |
| Camera | Integrated 720p HD camera with microphones |
| Keyboard | Internal Grey Arabic Qwerty Non Backlit Keyboard with numeri c Keypad |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | BLACK |
| Battery Cells & Capacity | 3-Cell Battery 42WHr (Integra ted) |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year warranty |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.











