Dell Vostro 3510 Laptop 15.6'' HD,11th Generation Intel Core i3-1115G4 Up To 4.1 GHz, 4GB DDR4, 256GB M.2 NVMe SSD - Carbon Black
JOD 289.00
JOD 245.00
You save JOD 44.00
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- Dell Vostro 3510
- Brand:
- Dell
-
100 JOD+ Free delivery
-
Pick Up from Store
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Generation | 11th Generation |
| Processor Family | i3-1115G4 |
| Processor Speed | Up To 4.1GHz |
| Processor Cache | 6MB |
| Processor Cores | 2 Cores |
| Processor Threads | 4 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 1x4GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 2666MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Storage Capacity | 256GB |
| Graphic Chip-set | |
| Graphic Manufacturer | iNTEL |
| Graphic Chip-set Model | Intel(R) UHD Graphics with shared graphics memory |
| Graphic Memory Type | Dedicated Memory |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Panel Type | TN |
| Screen Resolution | 15.6-inch HD (1366 x 768) Anti -glare LED-Backlit Non-touch Narrow Border Display |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive | None |
| Ports | 1. SD Card Reader2. USB 2.0 3. RJ-45 4. Headset Jack 5. Wedge Shaped Lock Slot 6. Power Jack 7. HDMI 1.4 8. USB 3.2 Gen 1 9. USB 3.2 Gen 1 |
| Audio | Stereo speakers |
| Camera | Integrated 720p HD camera with microphones |
| Keyboard | Arabic/English Non Backlit Keyboard |
| Operating System | |
| Included Operating System | Free DOS |
| Other Features | |
| Color | Carbon Black |
| Battery Cells & Capacity | 3-Cell Battery 41WHr |
| Connectivity | |
| Communications | 802.11ac Dual Band (2x2) Wireless AdapterBluetooth 5.0 |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
Call Us
Contact our PC sales team by phone. We are open Saturday - Thursday 09:00 AM - 5:00 PM and Thursday 9:00 AM - 3:00 PM.
(06) 569 2390
(+962) 79 590 9745
Email Us
Send our PC sales team an email and we will get back to you as soon as we can.











